Vážení spoluobčané,
dovolte, abychom se s Vámi podělili o článek o našem městě vydaný Klubem Obec2030:
V Bělé pod Bezdězem se rozhodli nikoliv vydat, ale rozběhnout se, po cestě čisté mobility. Obec, která těsně sousedí s tradiční českou automobilkou to má takříkajíc „vepsáno v genech“. Ve videu se seznámíme se starostou Jaroslavem Vernerem i místostarostou Janem Sýkorou. Navštíví nás i experti z Mladé Boleslavi, aby nastínili, jakým směrem se automobilismus v naší zemi bude v následujícím desetiletí rozvíjet.
Město Bělá pod Bezdězem řešilo několik potřeb dohromady. Zavádělo službu městské policie, obnovovalo vozový park i odpadový systém a navíc se hodlalo postavit čelem k výzvám o snížení dopadu lidských sídel do klimatu planety Země. Elektromobilita tak byla jasným prostředkem, jak tyto potřeby racionálně i efektivně uchopit a realizovat.
Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem: co to znamená v praxi
V majetku a správě města byste dnes nalezli:
služební osobní automobil městské policie
užitkovou elektro multikáru
obecní elektromobil používaný pro referenty úřadu a pomoc seniorům a horoženým skupinám obyvatel
dvě elektrokola užívané především asistenty městské policie
První elektromobil – Škoda Citigo iV byl dar nadačního fondu mladoboleslavské automobilky, která je zároveň partnerem města. Přišel v době, kdy se zřizovala místní policie. Ne všude se ale dostanou policisté autem. Katastru obce připadá 980 ha lesů, v nichž je potřeba občas také zasahovat, jako třeba při nedávné nečekené střelbě. Tam se policisté mohou vydat na elektrokolech. Nečekaná střelba se objasnila, jednalo se naštěstí jen o myslivce, který si spletl hranice revíru.
Druhé Citigo slouží pro obecní účely. Obzvláště v nejtěžším období pandemie, kdy bylo potřeba pomáhat nad běžný rámec, oddřel tento vůz své. Pomáhá v zajištění nákupu, vyzvednutí léků, registrací k očkování, ale i zavezení aktuálních informací apod. Tuto pomoc zajišťujm město ve spolupráci s městskou policií a dobrovolníky. „Inspirací nám byla akce Škoda auto pomáhá, kdy jsme měli zapůjčený vůz pro tyto aktivity v době první vlny epidemie a rádi bychom v této službě pokračovali a rozšiřovali ji,“ vysvětluje místostarosta Jan Sýkora. Pořízení tohoto vozu je podpořeno dotací ze SFŽP a současně příspěvkem z Nadačního fondu ŠKODA AUTO.
Elektromobilní „multikára“ je využívána nejen na běžnou údržbu zeleně a úklid veřejných prostranství, ale také ke svozu tříděného odpadu po městě. A protože jeden vůz nestačí, probíhá aktuálně výběrové řízení na další užitkový elektromobil. Obě dvě „multikáry“ jsou spolufinancovány prostřednictvím dotace ze SFŽP
„V Bělé sice z důvodu absence semaforů nejezdíme na zelenou, ale jezdíme čím dál tím víc zeleně,“ laškuje místostarosta Jan Sýkora.